RD Ládví

Autor: Martin Bartoš

 

Do sadu patří dřevo

Text: Jitka Pálková (OTIŠTĚNO V ČASOPISE - MŮJ DŮM)

Majitelé si vybrali jako místo pro svůj společný život velkou parcelu v bývalé zahrádkářské kolonii, kde v posledních desetiletích začaly vyrůstat nové rodinné domy. Dřevostavba jako rychlá, moderní, ekologická a z dlouhodobého hlediska i ekonomická výstavba byla po vyhodnocení úvodních požadavků zdavatelům jednoznačně doporučena. Požadavek na obklad z přírodních materiálů, už jen do systémového řešení plynule zapadl.

K protáhlé zahradě plné ovocných stromů, která spadá ze slunného jižního svahu, vede přístupová cesta z jižní strany. Stavebníci si v souladu s architektem přáli využít hezký výhled a zachovat stávající vrostlé stromy, proto návrh počítá s odtraněním  původní dřevěné chaty a na jejím místě, v horní části svahu vyroste novostavba orientovaná obytnou částí s výraznými prosklenými plochami  s výhledem přes zahradu do údolí. V sousedství stojí zděné domy různých tvarů a velikostí, zástavba nemá jednolitý charakter. Jediné co výstavbu spojuje je  místní regulativ vyžadující sedlovou střechu.

 

Půdorys podle energetických zón

Obytnou část jsem navrhl jako nízkoenergetickou dřevostavbu se systémem řízené výměny vzduchu, to znamená nikoliv pouze vytápění, čištění a rekuperace teplého vzduchu, ale i kompletní účinné chlazení. Stavba využívá výhodné orientace pozemku ke světovým stranám. Dvojgaráž je vzhledem k velkému konstrukčnímu rozponu a také částečně z důvodů požární bezpečnosti řešena jako zděná.

Dispozice je uspořádána do tvaru písmene T a vychází ze zásad navrhování nízkoenergetických staveb. Severní část tvoří zděná dvojgaráž s ploší sedlovou střechou, propojená se vstupní partií domu. Obytná část má dvě podlaží, obdélného půdorysu taktéž se sedlovou střechou. Je orientována podélnou stranou  přibližně k jihu. Zádveří, umístěné mezi garáží a domem, vytváří teplotní filtr a umožňuje přímý vstup z garáže. Severní chladnou stranu domu vyplňuje schodišťová hala a zázemí, podél jižní fasády se rozprostírá společná obývací část s kuchyní, jídelnou a sezením. Prosklené plochy na jižní a západní straně umožňují řízeným zastíněním venkovními žaluziemi k regulaci   energetických solárních ziskům stavby. Z jídelny vede také okno na východ. Stejný princip se uplatňuje i v patře se třemi jižně orientovanými ložnicemi. Patro má převážně rovné stropy, prostor lze využít na celou výšku a bez problémů zařídit běžným nábytkem.

 

Zaujalo nás: Konstrukce jako souhra materiálů

Přírodní materiály tvoří tvář i samotnou podstatu domu. Jádro  nosná konstrukce z dřevěných fošen (systém two by four)  vyplňuje tepelná izolace z minerální vlny, z vnější strany jej obklopuje horizontální obložení z modřínových palubek a na části stavby obklad kamennými pásky. Vnitřní stěny a příčky jsou sádrokartonové. Okna s izolačními trojskly mají dřevěné rámy, terasy tvoří paluba z modřínového dřeva, zpevněné plochy jsou navrženy z pečlivě vyskládaných kamenných kostek. Ve většině  interiéru si majitelé přáli ponechat v pohledu dřevěné trámové stropy i dřevěné samonosné schodiště. Pečlivý výběr a sladění materiálů vytváří základ harmonického vyznění stavby, kde celek ladí s detaily a exteriér si rozumí s interiérem. 

Rodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD Ládví
Rodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD Ládví
Rodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD Ládví
Rodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD Ládví
Rodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD LádvíRodinné domy - RD Ládví